Sobota, 19 listopadu, 2022
HomeČlánkyZbožíznalstvíAbsint nebo Absinthe?

Absint nebo Absinthe?

Na světě neexistuje jiný nápoj, který by vyvolával odlišnější a rozporuplnější názory. Zároveň nenajdete alkohol, který by měl romanitější minulost. Absinth je bylinný destilát s vysokým obsahem alkoholu, může mít od 50% do 80%, je spojován s vílami, krásnými ženami, léčivými účinky, známými malíři a spisovateli. Druhá strana mince hovoří o návykové látce, která způsobuje halucinace, ztrátu sebekontroly a nepříčetnost. Základem tohoto výjimečného destilátu je takzvaná svatá trojice bylin – fenykl, anýz a pelyněk pravý, která je zdrojem neurotoxické látky, zvané thujon.

Základem absintu je bylina pelyněk pravý, která je silně aromatická a hořká. Už odedávna se používala na léčení žaludku a celého trávicího traktu. Rostlina však obsahuje halucinogen thujon. Thujon byl v minulosti jedním z hlavních důvodů zákazu absintu v mnoha zemích. Mnozí lidé vyhledávají absint právě kvůli halucinacím. Avšak množství thujonu v absintu je patrné. I kdyby člověk vypil celou půllitrovou láhev, spíše se otráví alkoholem, jak se začne chovat pod vlivem drogy. Halucinogenní vlastnosti absintu jsou spíše jen marketingovým tahem jako vědecky prokázanou skutečností. Kromě toho, nejstarší absinty obsahovaly několikanásobně větší množství thujonu jako absint dnešní.

Není absint jako absinthe

Ne všechny absintu, které najdete na pultech prodejen, jsou vyráběny tradičním způsobem. Pravý francouzský absinthe se vyrábí louhováním bylin v lihu za studena – takzvanou macerací. Takto se macerují byliny svaté trojice – fenykl, anýz a pelyněk pravý spolu s jinými bylinkami, které dodávají specifickou chuť – meduňka, yzop, badyán a podobně. Po maceraci následuje destilace a po ní opětovná macerace. Při opětovné maceraci se louhují byliny, které obsahují více chlorofylu – zeleného barviva. Díky chlorofylu je výsledný destilát výrazně zelený.

Absint, který se vyrábí nejčastěji ve Východní Evropě – v Česku, je levnější verzí pravého francouzského absinthe. Má modrozelené až tyrkysové zbarvení, takže rozdíl vidíte i na první pohled. Další rozdíl mezi francouzským Absinth a absint-em si přečtete na etiketě – výroba obou destilátů je rozdílná. Tyto absinty neobsahují mnohé bylinné složky, nepřecházejí destilací, ale pouze filtrací, proto jsou mnohem hořčí jako pravé francouzské. Nejhorší možnou variantou je rychle a levně vyrobený líh s bylinným extraktem a aromaty. Jaké byliny byly použity při výrobě, to většinou vědí jen samotní výrobci.

Absint nemusí být jen VERTE – zelený, vyrábí se i takzvaný BLANCHE – čirý nebo bílý. Při výrobě čirého absintu se vynechává barvící část výroby. Největší produkce čirých absintů, které mnozí znají i pod názvem La Blue, se nachází ve švýcarském údolí Val de Travers. Tedy na místě, kde absint vznikl.

Z historie

Zatímco základní bylina absintu – pelyněk pravý se využívala již ve starověkém Egyptě jako léčivá rostlina a později, ve starověkém Řecku, se louhovala ve víně, původ absintu je nejasný a nelze určit jeho přesné datum. Začátky sahají zhruba do 18.století a spojují se se sestrami Henriodovými a lékařem Pierrem Ordinaire-om. Avšak to, zda absint poprvé vyrobil Pierre z horských bylin a prodal recept sestrám nebo ho sestry začaly vyrábět první, ještě před příchodem doktora Ordinaire, není nijak historicky podložené. I když osoby, které mají podíl na vzniku absintu, nejsou známy, území jeho počátku je přesně definováno – Val de Travers – oblast mezi švýcarským Couvetem a francouzským Pontarlier. Rovněž je známé i první pojmenování tohoto bylinného destilátu – v 18.století nesl název Zelená víla, který vymyslel již zmíněný lékař Pierre Ordinaire. Jako většina destilátů a drog se zpočátku používal na léčení- absintem léčili dnu, bolesti hlavy a žaludeční parazity.

První absintové lihovary vznikaly na rozhraní 18. a 19. století. Největší rozmach dosáhla zelená víla ve čtyřicátých letech 20.století v Paříži. Popíjeli ho umělci, hudebníci, spisovatelé ve francouzských kavárnách nebo nočních barech. Spojoval se s uměleckou inspirací, bohémským způsobem života, ale také s kurtizány. Najvychytanejší absintové kavárničky byly ve městě Montmartre, najvychytanejší absintový čas byl mezi pátou a šestou odpoledne a nazýval se l’heure verte – zelená hodinka. Šarmu a eleganci absintového nápoje podlehly umělci jako Van Gogh, Rimbaud, Baudelaire, Henri Toulouse Lautrec, Oscar Wilde, Edgar Allen Poe, Picasso, Hemingway či Verlaine.

Negativním dopadem až příliš velké oblíbenosti absintu byla snaha zvýšit jeho produkci a vydělat peníze, což umožnila přicházející modernizace. Absint se začal vyrábět ve velkých továrnách – levnými postupy s využitím chemických látek. Kvalita a kouzlo absintu klesla. Avšak těch, kteří absint nenáviděli, bylo stále více. Doktor Valentino Magnan byl jedním z nich a aktivně se věnoval psaní černé literatury o škodlivých účincích absintu. Dokonce pojmenoval závislost na absintu – absitizmus. Šlo o nemoc, kterou má na svědomí bylinný destilát a způsobuje agresi a šílenství. Absint byl postupně v mnoha zemích zakázán.

Rituál pití

Pokud jste v životě nenavštívil absintovou kavárnu nebo absintový bar, kde vám personál s radostí nabídl absintové příslušenství, pravděpodobně jste absint nepili klasickým způsobem. Na pravý zelený rituál potřebujte minimálně absintovou skleničku a dírkovanou absintovou lžičku. Luxusnější podniky vám nabídnou i fontánku, z níž kohoutku kape voda na kostku cukru. Ředění se připravuje v poměru 1: 3 až 1: 5.

Rituál začíná sklenicí kvalitního absintu (4 centilitry absintu). Přes hrany absintového pohárku položíme dírkovanou lžíci, která je tvarem přizpůsobena tak, aby zaskočila dovnitř poháru. Na lžíci položíme kostku cukru, nad cukrem držíme kostku ledu (pravda, pokud nemáme absintovou fontánku), ze které padají kapky ledové vody. Tyto kapky rozpouštějí cukr, který proniká dírkami lžíce do sklenice. Absint začíná ředit, což způsobuje postupné zakalování destilátu. Silice anýzu a fenyklu se ředěním srážejí, což připomíná tanec – to vysvětluje pojmenování zelená víla. Pokud jste ředění provedli správně, absint změní své zelené zbarvení v mléčně.

Ředění má své logické opodstatnění. Silně alkoholický absinthe se nikdy neměl konzumovat přímo. Teprve po ředění vodou dochází k rozkvětu aromat a chutí absintu. Důležité je i použití ledové vody, která se většinou přidává z karafy nebo absintové fontány. Použití kostky cukru a jejího množství záleží na osobní preferenci. Cukr totiž zjemňuje bylinnou hořkost absintu.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments