Pondělí, 20 června, 2022

Cider

Tento jablečný nápoj byl znám již v antice a v současnosti je nejpopulárnější ve Velké Británii, Francii, ale také v Americe a Německu, kde ho mnohdy nazývají i ovocným vínem. Řadí se mezi alkoholické nápoje a je vyroben ze zkvašeného jablečného moštu. Díky své osvěžující kvašené chuti jej lze porovnat s oblíbeným pivem, barvou a ovocnou vůní může někomu připomínat víno. Cider avšak stojí někde uprostřed. Je zlatavé průzračné barvy, avšak je méně nahořklý a méně perlivý než pivo. Cider zároveň obsahuje méně alkoholu než víno, většinou od 2 do 8,5 procent (sladký do 3%, polosuchý má 3 až 5%, suchý více než 5% alkoholu).

Výroba cider-u je vcelku jednoduchá, problém však nastává při jeho skladování a lisování. Oproti vinařům se výrobci cider-u častokrát s lisováním hodně natrápí. Lisování jablek je energeticky náročnější, proto je i přes levnejší surovinu, cider dražším alkoholickým nápojem. Nejlevnější cider se vyrábějí z obyčejných odrůd, nejdražší ze speciálních cidrových jablek, střední cestu tvoří směs obyčejných jedlých odrůd s těmi speciálními. Mnozí odborníci tvrdí, že nejlepší je smíchat několik jablečných odrůd dohromady. Jen tehdy může vzniknout dokonale chuťově sladěný mošt, jehož hořkost, kyselost a sladkost vytvářejí harmonii.

Z jablek se vylisuje mošt, který je připraven na následnou fermentaci. Kvašení probíhá v dřevěných sudech (malovýroba) nebo nerezových tancích (větší podniky). Takové kvašení v sudech nebo nádržích probíhá při teplotě 4 až 16 stupňů a trvá zhruba tři týdny. Každý druh cider-u má dobu zrání jinak dlouhou. Nízká teplota zajišťuje pomalé kvašení, při kterém nedochází k úbytku pro cider charakteristických aromat. Ještě předtím, než se při fermentaci promění veškerý cukr na alkohol, se mošt přelévá do nových nádob. Díky přelévání se nadbytečné částice a špína hromadí vespod sudu nebo tanku. Sudy musí být úplně plné, aby se do kvasu nedostal nežádoucí kyslík. Zbylý obsah sudů se kvasí s přidáním oxidu uhličitého, který vytvoří na povrchu sudu ochrannou vrstvu. Po kvašení a odstranění sedimentů a nečistot se cider pasterizuje a ředí na požadovaný obsah alkoholu. Poté se stáčí do lahví, kde ještě zlehka probíhá dokvašování.

Výsledný produkt je jemně perlivý a mírně zakalený, což má totožné s pivem. Cider, podobně jako víno, rozdělujeme na sladký, polosuchý a suchý. Některé druhy cider-u jsou zakalenější, jiné průzračnější. Barva a čistota moku závisí na fáze filtrování, ke které může dojít mezi lisováním a kvašením. Důležitou roli hrají i odrůdy jablek. Některé cider-y jsou proto perlivejší, jiné ne. Mnozí výrobci s masovou produkcí filtrují cider, aby byl průzračný a perlivý i na pohled. Nicméně originální, pravý cider je tmavší, zakalený a jemně perlivý. Levné cidre často lákají i vyšším procentem alkoholu, produkt avšak ztrácí na chuti a aroma jablka.

Kromě výborné chuti se může tento alkoholický nápoj pochlubit vysokým obsahem antioxidantů, fenolů, zdravých flavonoidů – flavony, které předcházejí kardiovaskulárním chorobám, rakovině a jiným nemocem. Cider se doporučuje pít lidem trpícím na různé typy alergií, na vysoký cholesterol, artritidu nebo dnu. Pomůže vyléčit chřipku, nemoci kůže, akné nebo kvasinková onemocnění způsobené kvasinkou Candida. Pití cider-u snižuje únavu a bolesti krku. Velmi vhodný je při dietách, protože odbourává tuky. Ocení ho i pacienti s vysokým krevním tlakem.

Previous articleCo je to Barrique
Next articleJavorový sirup
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments