Úterý, 28 června, 2022

Pošírování

Pošírování je jednou ze známých a oblíbených kuchařských technik, kterou si bohužel lidé často pletou s obyčejným vařením ve vodě. Jde ovšem o vaření masa, ryb, ovoce, zeleniny v tekutině pod bodem varu (80 až 95 ° C). Tekutinou bývá nejčastěji různými ingrediencemi ochucená voda nebo různé nálevy jako zeleninový nálev court bouillon (vývar) skládající se z mrkve, cibule, pórku a fenyklu s typickým aroma zalitým bílým vínem, masové a rybí nálevy, cukerné sirupy na vaření ovoce a samozřejmě voda ochucená nejlepšími bylinkami a červeným nebo bílým vínem. Pošírování má oproti obyčejnému vaření tu výhodu, že se ryby a dokonce i vajíčka nezačnou rozpadat a maso nezůstane suché a tuhé.

Nálev z pošírovaní se mnohokrát podává jako řidší omáčka s pošírovaným jídlem v hlubokém talíři nebo se odkládá na později, kdy se z něj připraví různé delikátní omáčky a polévky. Nálev z italského “bollito misto” (směs vařeného masa) a francouzského “pot-au-feu” (vařené hovězí) se dokonce podává jako první chod – polévka nebo vývar.

Při kuchařské technice pošírování platí, že velké kusy masa a ryb vkládáme do studené vody nebo nálevu, protože už vařící voda by způsobila provaření vrchní části a vnitřní část pokrmu by zůstala syrová. Postupné vaření ve studené tekutině nám také odplaví možné nečistoty z povrchu jídla, které můžeme pak jednoduše z nálevu odstranit. Malé kousky ryb a masa vkládáme již do vařící vody, aby se nám nepřevařili ještě předtím, než začne vřít. Maso je pak hotové rychle se středně uvařeným chutným vnitřkem.

 

Previous articleTerroir
Next articleSlow Food
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments