Úterý, 9 února, 2021
Domů Články Společenská etiketa Rozumíte pozvánce?

Rozumíte pozvánce?

Byli jste poprvé pozváni na slavnostní recepci a nevyznáte se v cizojazyčných slovech na sice pěkné, ale trošku komplikované pozvánce? Potřebujete návod na její rozluštění?

Každá pozvánka obsahuje tyto standardní informace:

  •  jméno hostitele (konkrétní jméno nebo název firmy, organizace atd.),
  • jméno pozvaného (pane XY, pane XY s manželkou nebo pane XY s rodinou),
  • příležitost a druh akce (zda jde o vernisáž, ples, zahradní slavnost a jiné.),
  • kdy a kde (Konkrétní místo a konkrétní čas. Při zkratce „č.t.“ (cum tempore) se můžete zpozdit až o 15 minut a zkratka „s.t.“ (sine tempore) od Vás vyžaduje přesný příchod ve stanoveném čase na stanovené místo.),
  • kam poslat odpověď a „forma odpovědi (Označení RSVP znamená prosbu o odpověď na účasti. Tato zkratka pochází z francouzského“ Répondez, s’il vous Plaines „a nachází se v pravém dolním rohu. Pokud za ní následuje fráze“ regrets only „, host odpovídá pouze v případě neúčasti, za kterou se přirozeně zdvořile omluví. Zkratka pm (pour memoire) znamená jen připomenutí staršího osobního nebo telefonického pozvání. Odpověď na pozvánku posílejte písemně nebo telefonicky nejlépe do tří dnů od doručení. Nezapomeňte se také poděkovat a říct, že se nesmírně těšíte.)

Kromě nahoru výše zmíněných informací, bývá na pozvánce i tzv. dress code – vhodné oblečení psané většinou v cizojazyčných pojmech. Co tyto pojmy v překladu znamenají?

Business suit – denní pracovní oblek.

Smoking – večerní pánský společenský oblek černé nebo tmavomodré barvy typického střihu. Skládá se ze saka s lesklými jedno nebo dvouřadými chlopněmi, bezmanžetových kalhot s jedním lesklým lampasem (luxusní druh materiálu), bílé košile s dvojitými manžetami. Smoking může být doplněn o černou vestu kulatého výstřihu z téhož materiálu. Neodmyslitelně k němu patří černý motýlek. Do elegantních černých bot nebo do lakovek patří vždy černé ponožky. Pánové si smoking oblékají po 18-té hodině v případě příležitostí, jako jsou slavnostně recepce, premiéry, plesy …

Dinner jacket – pro pány letní smoking, pro dámy dlouhé nebo kratší večerní šaty.

Informal nebo „Tenue de Ville“ či Casual – tmavý oblek se světlou košilí a vázankou pro pány a pro dámy kostým nebo kalhotový kostým. V případě, že jde o denní akci, nemusí být oblek nutně tmavé barvy. Neformální avšak neznamená ležérní či dokonce sportovní. Vždy jde o vycházkový oblek.

Black tie“ nebo „Cravate noire“ – pro pány znamená smoking s typickým motýlkem. Dámy si v tomto případě oblékají malou večerní toaletu (krátké večerní šaty do 20-té hodiny, dlouhé večerní šaty po 20-té hodině, koktejlové šaty nebo decentní elegantní kalhotový kostým.)

White tie“ nebo „Cravate blanche“ – při takovém označení jde ze strany pánů o nejelegantnější večerní oblek frak. Sestává z černého otevřeného jednořadého fraku s lesklými chlopnama, z bezmanžetových kalhot s dvěma lesklými lampasy a vesty s „véčkovitým“ výstřihem z bílé látky zvané piké nebo rips. Dále k fraku patří bílá košile s jednoduchými manžetami a se zvýrazněnou laclem. „White ty“ znamená bílý, ručně uvázán motýlek stejné látky, jako je vesta. Dámy se při takovém označení na pozvánce oblékají do velké večerní toalety, kterou jsou dlouhé šaty s hlubokým dekoltem nebo odhalenými zády. Doplňkem mohou být sladěny dlouhé rukavičky a šperky. Večerní lodičky mají uzavřený špic.

Morning coat“ nebo „Cutaway“ – takzvaný žaket nebo „vlaštovčí ocas“. Už samotné pojmenování značí, že jde o sako, které díky šikmo zastřiženými konci šosů připomíná ocas vlaštovky. Žaket je tmavošedé barvy, doplněný o šedě nebo černě proužkované kalhoty a šedou vestu.

No brown after six“ – pochází z angličtiny a znamená nic hnědé po šesté hodině.

Habit noir“ – toto označení umožňuje panem rozhodnout se mezi frakem nebo smokingem.

V případě jakýchkoliv nejasností, které se týkají ať už vhodného oblečení, nebo odpovědi, kontaktujte hostitele. Není hanbou doplnit si a konkretizovat informace o plánované události. Pokud Vám vše přiblíží a vysvětlí, včetně oblečení, je třeba tyto pokyny dodržet. Přijít v jiném než v požadovaném dress kódu je ve společenské sféře velké „faux paus“ a může to vážně ohrozit Vaši reputaci. Také je docela možné, že na pozvánce není uveden typ požadovaného oblečení. Tehdy se oblečte ve stylu „informal“ nebo „casual“.

Předchozí článekHistorie doutníků
Další článekDouble Cross Vodka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Most Popular

Recent Comments